מערכת ישיבה מעור או מבד?

המשתמש הישראלי הממוצע מחליף מערכת ישיבה אחד לכל 7 שנים בממוצע, כך שמערכת הישיבה הנבחרת משמשת אותנו לזמן ממושך. כל בחירה אותה נבצע בזמן הקניה תמשיך איתנו ועם משפחתנו לעוד שנים רבות קדימה. לכן רבים מלקוחותינו מתלבטים בשאלה הבסיסית "האם כדאי לי לרכוש מערכת ישיבה בכיסוי עור או בכיסוי בד?".
על נושא זה נכתבו מאמרים רבים ואוקינוסים של דיו ועדיין לא נמצאה תשובה מוחלטת לשאלה אך אני ינסה לעשות קצת סדר בדברים על מנת להקל עליכם לקבל את ההחלטות ובבחירת סלונים מעוצבים אשר יתאימו לצרככם ולעיצוב הבית שלכם. חשוב לקחת בחשבון גם את השיקולים הכלכלים בבחירת סלונים מעוצבים מעור או מבד. המשיכו לקרוא את המאמר וקבלו מידע מקצועי ומאימן.

בדים רבותי בדים


נתחיל בבחינת יתרונותיו וחסרונותיו של כיסוי הבד, הייתרון הגדול ביותר של כיסוי הבדים הוא המגוון העצום של צבעים, טקסטורות
וחומרים ולכן יכולת התמרון העיצובית גדולה מאוד. שנית, רבים מעדיפים את הבד מבחינת המגע והתחושה בעיקר בשל היותו קריר יותר מאשר העור. כל בד שונה מהאחר באופן התחושה שלו והעמידות וכמובן גם קלות הנקיון. כלל שהבד הוא יותר סינטתי כך הוא קל יותר לניקוי ולרוב גם פחות נעים למגע, ככל שמרכיבי הבד יותר טבעיים (כגון כותנה, צמר, משי...) כך המגע שלו נעים יותר אך הוא בעייתי יותר לתחזוקה ורגיש יותר לכתמים.

מערכות ישיבה שלנו מגיעות עם ריפוד כפול. בשכבה הראשונה בד טכנופורם המכסה את השלד ובשכבה השניה הבד אותו אתם בוחרים. הבדים ניתנים להסרה מלאה גם מגוף הסלון וגם מהכריות! דבר המאפשר כיבוס עצמאי של הבדים או ניקוי יבש לכל חלק בסלון ובעתיד גם החלפת הכיסוי בחדש ואפילו שינוי צבע.

חשוב לזכור! כל בד מגיע עם מקדם שחיקה הנע בין 10 ל 100. ככל שמקדם השחיקה גבוהה יותר כך הוא עמיד יותר בפני שחיקה. חפשו את מקדם השחיקה בתווית מאחורי הבד.

בד יוקרתי?


כיסוי הבד עצמו הוא זה שיגדיר את מראה מערכת הישיבה, בד עם מרכיבים טבעיים רבים יותר וטקסטורות מיוחדות יותר יגרום למראה מיוחד יותר ולתחושה יוקרתית. מצד שני בד סינטתי יותר ישרה מראה מכאני מעט ומאוד דומה למערכות ישיבה סטנדרטיות יותר. יש לתת תשומת לב מיוחד גם לגווני הבד, הבדים הטבעיים אשר מורכבים מיותר מסוג חוט אחד עשירים יותר בגוונים, כך שצבע אפור למשל יהיה מורכב מ 5 עד 20 גוונים שונים של אפור אשר ייצרו גוון אפור אחד ומאוד ייחודי. לעומת זאת הצבעים הסינטתים מתאפיינים יותר במונוכרומטיות - ז"א גוון אחיד של צבע או מעט מאוד גוונים, דבר הגורם לצבע משעמם יותר ברוב המקרים מאשר בבדים הטיבעיים.

את הצרכן הישראלי הרגילו כי מערכות ישיבה בכיסוי בד הם מערכות ישיבה זולות יותר ושעמידותם נמוכה וזאת בשל הרמה הירודה לרוב המוצעת על ידי יצרנים מקומיים. באירופה המצב הוא שונה לחוטין ומערכות בד מקבלות מקום של כבוד בסולם היוקרתיות, כיום נוכל למצוא בדים אשר מחירם יקר יותר משל עורות מסויימים ונראים בהתאם.
קיץ - חורף - סתיו - אביב


התפיסה הרווחת לגי כיסוי בד היא שהוא נעים יותר לגוף בכל הקשור לטמפרטורה והזעה. ובכן דבר זה נכון בצורה חלקית בלבד ויש להעמיד דברים על דיוקם. זה נכון שישנם
בדים נעימים יותר לגוף ולכן מזיעים פחות בקרבתם, אך הבעיה היא שהבד סופג את הזיעה וזה בשונה מכיסוי עור למשל אשר נשאר אטום. בשל יכולת הספיגה של הבד הוא מרגיש נעים יותר אך נוטה להתלכלך מהר יותר ודורש תחזוקה רבה יותר.

במקרה של מערכות הישיבה שלנו הבדים ניתנים להסרה לכביסה או לנירוי יבש כך שהתחזוקה באמת קלה יותר לעומת מערכות ישיבה אחרות אשר יצריכו ביקור של חברת
ניקיון מקצועית בעלות של אלפי שקלים.


ישראלים מעדיפים עור


אני יכול להעיד על כך שהרוב המוחלט של מערכות הישיבה אותן אנו מייבאים עשוי בכיסוי עור. כיסוי העור מועדף ע"י הצרכן משני סיבות עיקריות, הראשונה מראה יוקרתי והשניה היא קלות התחזוקה. העור נחשב למוצר יוקרתי יותר בשל המראה הייחודי שהוא משרה על חלל החדר, זהו חומר ייחודי למערכת הישיבה ולרוב לא נמצא אותו בווילונות או בפרטי עיצוב אחרים. נוסף על כך כיסוי העור בניגוד לבד אינו סופג כלל וניתן להסיר ממנו בקלות כל כתם או לכלוך.

במקרה של כתמים עקשניים ניתן להשתמש בערכת ניקוי מקורית של היצרן אשר מציעה תכירים להורדת כתמים כללים ואפילו כתמי עט אשר נחשבת לכתם קשה ובעייתי מאוד להסרה.


שוברים את המיתוס


קיים מגוון רב של סוגי עורות ולמעשה לא ניתן להשוות בין סוגי עורות של יצרנים שונים. בנוסך התפתחה תעשייה שלמה של שמות משתנים הקושרים איתם מספרים חסרי משמעות כגון נאפה 4000 או נאפה 2000 ועוד. כל חברה מדרגת את העורות שלה באופן עצמאי ואין כל תקן אחיד אשר יאפשר לכם להשוות את העור אותו אתם מקבלים, כך למשל עור נאפה 4000 של יצרן א' יהיה שונה מעור נאפה 4000 של יצרן ב'. דרך אגב, אני לא נתקלתי באף יצרן איטלקי אשר מודע למספרים אשר נוקבים מוכרנים אצלנו בארץ הקודש... כך שלפחות היצרנים אליהם אני נחשפתי בתערוכת מילאנו לא שעו על שיטת המספור הישראלית.

נוסף על כך, גם עובי העור אינו פאקטור אמיתי לאיכות או מחיר, ישנם עורות עבים אשר הם באיכות ירודה ולהיפך וזאת בניגוד לתפיסה הרווחת שעור עבה הינו איכותי תמיד יותר.


סוגי עורות


את העורות ניתן לחלק למספר תתי קטגוריות. החלוקה הראשונה היא לעורות טבעיים או עורות מעובדים, כל קבוצה עם הייתרונות והחסרונות שלה. העורות המעובדים הם עורות עמידים יותר, אינם סופגים לכלוך או נוזלים וקלים מאוד לניקוי. בנוסף ברוב המקרים הטקסטורה שלהם אחידה ומתקבל מראה אטום ומעט מוקפד מדי. לעומתם העורות הטבעיים מתאפיינים בטקסטורה משתנה, עמידות נמוכה ולעיתים גם ספיגית נוזלים אך המגע שלהם נעים לאין שיעור מכל עור או בד והם נעימים לגוף במידה רבה הרבה יותר.

טקסטורות משתנות, פגמים, חותמות בקר ושינויי גוון הם חלק מהמאפינים של עורות טבעיים - הם לא מתאימים לכל אחד אך הם בהחלט ייחודיים הרבה יותר ומשרים מראה חמים וייחודי יחד עם תחושה נפלאה במגע עם הגוף.

לקטלוג מערכות ישיבה מעורמחירים ואיכויות


ספקים שונים מציעים כיסויי עור שונים ברמות שונות. אך מה שלא מספרים לכם הוא אילו מחלקי סלוני העור באמת מכוסים עור... רבים ממערכות העור המוצגות היום בחנויות מחולקות, כך שהעור מכסה רק את החלק העליון של המוצר וצדדיו והחלקו האחורי מכוסים בדמוי עור (הידוע גם כעור תעשייתי, טפלון, עור אקולוגי...) שזה פשוט מאוד פלסטיק. במקרים אחרים מצדי מערכת הישיבה ומאחוריה יהיה אכן עור אך לא עור באותה רמה כמו בקידמת המוצר שם ישנו המגע עם הגוף.

בשני המקרים אנו נחווה שינוי גוון שילך וימיר עם הזמן. במקרים קיצוניים נוכל גם למצוא קרעים בתפרים המחברים בין העור האמיתי לבין העור ברמה הנמוכה יותר / דמוי עור וזאת בשל גמישותם השונה של החומרים.

ככל שמחיר מערכת הישיבה יורד כך הסבירות לקבל מוצר משולב הוא גבוהה יותר וגם שם האיכויות משתנות, בדרך כלל יצרנים שמשלבים דמוי עור או עור ברמה נמוכה יותר בצידי מערכת הישיבה לא משתמשים בעור איכותי כל כך בחלקו העליון, וזאת משיקולי מחיר כמובן. אחידות העור היא מאפיין של יצרנים ברמות הגבוהות בלבד וזהו מאמפיין המעיד על כל רמת הייצור ורמת היצרן. אין קיצורי דרך בשום שלב הייצור וכך מתקבל מוצר מושלם. כל מגוון מוצרינו מגיע אך ורק בכיסוי עור אחיד.

אני מקווה כי הצלחתי לעשות קצת סדר ושכעת ההחלטה שלכם קלה יותר, בכל מקרה אל תהססו לפנות אלי לייעוץ אישי על מנת להתאים לכם את מערכת הישיבה המתאימה לכם ביותר. בכל מקרה תמיד ניתן לבחור על שילוב של עור ובד.

ראה עוד: סלונים | מיטה מרופדת

נתראה באולם התצוגה,
איתן רודה